Stěhování bytů

Stěhování bytů bez starostí a příplatků

Mnoho společností poskytuje stěhovací balíčky. Není tolevné a ne každý bude souhlasit se svěřením balení věcí cizím lidem. Vytvořili jsme seznam, podle kterého si stěhování můžete zorganizovat sami.

Zbavte se přebytku

 Vyčistěte skříně několik týdnů před stěhováním. Určitě najdete oblečení, které lze recyklovat nebo darovat na charitu, prodávat prostřednictvím webových stránek nebo distribuovat potřebným. Totéž platí pro nádobí, nábytek a další předměty pro domácnost. Cestou si můžete dělat seznamy toho, co potřebujete do nového domova koupit. Zbavením se nepotřebných věcí nejen ušetříte místo v krabicích na stěhování, ale také se naladíte na novou životní etapu.

Změřte nábytek a spotřebiče

 Nezáleží na tom, zda prodáváte byt nebo se stěhujete z jednoho pronajatého bytu do druhého, první věc, kterou musíte rozhodnout, je, jaký nábytek si s sebou vezmete. Záleží na tom, co je v jiném domě, co se vejde, zda má smysl převážet objemné skříně, zda se bez nich obejdete nebo je potřeba pořídit vhodnější interiér. Po změření skříní, postelí a lednice si představíte objem přepravy, protože nábytek zabírá nejvíce místa. Nebude zbytečné se ujistit, že klavír nebo komoda projdou dveřmi nového bytu. Nepotřebné objemné věci lze prodat nebo darovat.

Najděte auto a stěhováky

Pokud se musíte pohybovat ve stejné oblasti a je tam osobní automobil, někteří lidé preferují vozit věci po částech. Takže „kufrová nálada“ může trvat i několik týdnů, ale ušetříte za dopravu. Když se potřebujete rychle přestěhovat a je tam spousta velkých a těžkých věcí, je lepší využít služeb profesionálů. Podívejte se na recenze na internetu a vyzpovídejte přátele, kteří se obrátili na stěhováky. Zvažte objemy, vzdálenosti a nutnost zvedat věci do schodů nebo výtahů – od toho se odvíjí konečná cena.

Zásobte se obalovým materiálem

Obyčejná bublínková fólie, která ochrání křehké věci na silnici. Většinu z nich zabalíte do krabic, které si můžete koupit hromadně online. Kupujte s marží, je lepší složit a vzít s sebou ty přebytečné, než se trápit s hledáním nových. Lepicí páska je také nepostradatelným atributem stěhování, každý obal musí být pečlivě uzavřen. Rozhodněte se, co a jak pro vás bude výhodné zabalit si věci: kupte si předem šatní kufry, pytle na odpadky, nůžky a popisovače.

Sbal si věci

Sbírání věcí neodkládejte na poslední dny, vyjměte je předem bez rozruchu a spěchu. Pokud je stěhování v létě, můžete si sbalit zimní oblečení a boty. Nechte na týden oblečení, knihy, které právě čtete, a nádobí, které často používáte, a zbytek odložte. Pár dní před odletem si vystačíte s tím nejnutnějším, sbalíte si většinu věcí. Nezapomeňte každou krabici podepsat, abyste v novém bytě věděli, kde je začít rozebírat. Perfektní jsou barevné samolepky, kterými určíte sounáležitost věcí do pokoje: krabice s modrou samolepkou – do ložnice, s červenou – do kuchyně, se žlutou – do dětského pokoje. Ušetříte tím čas stěhovákům a bude pro vás pohodlnější věci rozebírat.

Připravte si nový byt

 Než přivezete nábytek, chraňte svahy dveří: při přenášení velkých předmětů jsou často zasaženy. Podlahy je také lepší přikrýt fólií nebo kartonem, protože stěhováci se při přinášení každé krabice nezouvají. Ujistěte se, že zásuvky na novém místě fungují, světla se rozsvítí a voda teče o správné teplotě. Uklízet – vždy je příjemné přijít do čistého domu, kromě toho bude nepohodlné uklízet byt plný nábytku a krabic.

 Uklidit starý byt

 Noví nájemníci se rádi nastěhují do čistého domova. Den před odjezdem se ukliďte nebo si najměte úklidovou službu. V některých případech jsou vyžadovány minimální kosmetické opravy – odlupování tapet a odchozích soklů pravděpodobně nepotěší nově příchozí, i když byt není váš. Chladničku předem rozeberte, obsah mrazáku s sebou nenoste: raději uvařte ze zbytků z minulého týdne před odjezdem. Obiloviny a trvanlivé potraviny si můžete vzít s sebou, pečlivě zabalené. Část čištění bude muset být provedena přímo během stěhování: za pohovkou, skříní a pod postelí se často nacházejí drobné potřebné předměty, prach a nečistoty.

 Nezbytnosti odložte stranou

Do posledního dne na starém místě byste měli shromáždit všechny věci kromě těch, které jsou užitečné. Sbalte si tašku nebo batoh s dokumenty, nabíječkou na telefon, notebookem, peněženkou a lékárničkou. Připravte si svačiny, vodu a další nápoje a odložte si oblečení a boty, které budete nosit vy i členové rodiny. Nechte jednu prázdnou krabici, do které před odjezdem odložíte věci používané ráno: ručníky, zubní kartáčky, hřebeny, kosmetiku, hygienické prostředky. Je lepší, aby tato krabice vyčnívala z ostatních a na novém místě ji můžete najít a otevřít jako první.